en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

TÜM HAKLARI TEKNİK FUTBOL TARAFINDAN SAMET KAMÇI'YA AİTTİR

 
OYUN KURALLARI
2004

 

Temel Futbol Kuralları 

 

    Oyun Alanı : Maçın oynandığı yer,     dikdörtgen şeklindedir. Eni en az 45, en fazla   90 metredir. Boyu ise en az 90, en fazla 120     metre ile sınırlandırılır. Uluslararası     müsabakalarda bu oranlar ende 64 – 75              metre,     boyda ise 100 – 110 metredir.


   Top : Yuvarlak biçimde olan bu oyun   aracı, ortalama 410 – 450 gram   ağırlığında olup çevresi de 68 – 70                 santimetre arasında olmalıdır.


 
 

    Oyuncuların Sayısı : Her iki takımdan   da   oyun alanı içinde 11’er futbolcu bulunur. Maçın   başlayabilmesi ya da devam edebilmesi için bir   takımın saha içinde 7 kişiden az olmaması gerekir.   Yedek kulübesinde en fazla 7 oyuncu bulundurulup,   oyun süresi içinde bir takım en fazla 3 kez oyuncu           değiştirebilir.


 

    Hakem : Müsabakalar, oyun kurallarını           uygulamada yetkili olan birisi tarafından yönetilir. Bu kişi   hakemdir. Hakem, futbolculardan farklı renkte kıyafet   giyer. Hakeme sahanın 2 karşı uzun çizgisinde bulunan   ve bayraklarla oyuna müdahale eden 2 yardımcı hakem      eşlik eder. Asıl ve tartışmasız kararı veren ise orta                 hakemdir. Hakem, kararlarını düdük çalarak duyurur.

 

   Maçın Süresi : Futbol, 45’şer   dakikadan oluşan 2 devre halinde     oynanan bir oyundur. Toplam 90   dakika süren maçın devre arası 15              dakikayı aşmaz.

 

   Ofsayt : Oyunun temel kurallarındandır.    Bir oyuncu, rakip kaleye toptan ve rakibin     sondan ikinci oyuncusundan daha yakın ise   ofsayt pozisyonundadır. Bu pozisyon sırasında        topa dokunursa, hakem ofsayt  kararı vererek,           karşı takım lehine düdük çalar.

 

    Fauller ve Fena   Hareketler: Saha içinde oyunun kuralına göre oynanmasını sağlayan etkenlerin başında fauller gelir. Maçta faul yapan bir oyuncu, kuralları ihlal etmiş sayılacağından hakem tarafından karşı takıma vuruş hakkı verilir.Kusurlu hareketleri bir ya da birden fazla tekrarlayan oyuncu, faulün şiddetine göre sarı   kart veya kırmızı kartla cezalandırılır. Kırmızı       kart gören oyuncu, oyun alanından ihraç              edilir ve bir sonraki müsabakada görev                     yapamaz.İşte 10 temel kusurlu hareket :

  • Rakibe tekme atmak ya da tekme atmaya teşebbüs etmek
  • Rakibe vurmak ya da vurmaya teşebbüs etmek
  • Rakibi tutma
  • Rakibe tükürmek
  • Bilerek topa elle dokunmak
  • Rakibi çelmelemek
  • Rakibin üzerine sıçramak
  • Rakibi itmek
  • Rakibe şarj yapmak
  • Rakibe ayakla kayarak müdahele etmek
 

    Serbest  Vuruşlar :        Bu vuruşlar, hakem kararıyla      belirlenip direkt ve en direkt olarak   ikiye ayrılır. En direkt serbest   vuruşta, topun oyuna girmesi için   2 farklı oyuncuya temas etmesi             gerekir.


 

     Penaltı : Kusurlu hareketler, ceza sahası      içinde olursa penaltı ile cezalandırılır. Kaleye 11   metre mesafede bulunan penaltı noktasından           kaleye doğru yapılan vuruştur. Tek bir oyuncunun,      kaleyi koruyan rakip kalecinin olduğu alana topa          vurma avantajına sahip olmasıdır.


 

    Taç Atışı : Oyuna yan çizgiden         başlama yöntemidir. Oyuncu, çizginin          gerisinden topu eliyle, başlarının                üzerinden fırlatarak oyuna dahil eder.


 
 

    Kale Vuruşu : Topunkalelerin       yanından oyuna girmesidir. Rakip kaleye   yapılan vuruşta, top kalenin dışından çizgiyi      geçerse, tekrar kale vuruşuyla oyun başlar.


    Köşe Vuruşu : Rakip kaleye yapılan     vuruşta, top rakip futbolcuya çarpıp, kalenin dışından oyun alanını terk ederse, vuruşu yapan oyuncunun takımı, topun çıktığı oyun alanı               köşesinden köşe vuruşuyla oyunu başlatır.