en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

TÜM HAKLARI TEKNİK FUTBOL TARAFINDAN SAMET KAMÇI'YA AİTTİR

603
TEKNIK FUTBOL
a, b, c, d
online, builder, online builder

​FUTBOL NEDİR?

Temel olarak ayak topu olarak adlandırılan futbol oyunu, on bir kişiden oluşan iki farklı takımın, belirli çizgilerle belirlenmiş oyun alanında, 45’şer dakikadan oluşan iki devrede, toplam 90 dakika sonunda birbirlerinin kalelerine yuvarlak ve içi havayla şişirilmiş topu, sadece ayaklarıyla vurarak sokmaya çalışarak oynanan spordur.

Futbol, dikdörtgen biçiminde ve ortalama 7 bin metrekare oyun alanında oynanan spor dalıdır. Anlamı, İngilizce ayak olan “foot” ve top anlamına gelen “ball” kelimelerinden gelen ayak topudur. Bu sporda el ve kolla topa müdahale etmek yasaktır. Futbolda temel amaç gol atmaktır. Gol, rakibin kalesine atılan topun, futbol kuralları çerçevesinde kalenin içinden geçmesiyle olur. Oyunda daha fazla gol atan takım maçı kazanmış olur. Eşit sayıda gol atılırsa ya da müsabakada hiç gol olmazsa maç berabere bitmiş demektir ve iki akım da 1’er puan alır.

 

Futbol Neden Bu Kadar İlgi Çekiyor ?

 

Dünyanın en çok ilgi gösterilen sporu olarak gösterilen ve milyonlarca izleyici kitlesine sahip bu oyunun bu kadar popüler olmasının nedenlerinden birisi de bireysel değil, takım sporu olmasıdır. Ayrıca maçların on binlerce kişi tarafından o esnada saha kenarından izlenmesi de futbolun etkisinin bir göstergesidir.

Futbolun tarihçesi, gerçek anlamda bu oyunun kurallar dahilinde oynanmasının başlangıcı olan 165 yıl öncesine Cambridge Kuralları’na dayanır. Bu tarihten itibaren futbol, yıllar geçtikçe popülerliğini ve izleyici kitlesini artırmıştır. Olimpiyatlardan sonra dünya üzerinde tribünden ve ekran başında seyredilen en büyük 2 organizasyon, FIFA Dünya Kupası ve UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’dır.